Alge in plesni - Pomoč in nasveti

Alge in plesni image 1

Alge in plesni so mikroorganizmi, ki v naravnem okolju lahko tvorijo čudovite oblike življenja. Toda že dolgo jih ne najdemo samo v naravi. V evoluciji so se naučile preživeti v najrazličnejših okoljih in na najrazličnejših materialih. Tako jih najdemo na strehah, asfaltu, betonskih zidovih, celo na steklu in kovini, ter tudi na fasadah.

Nastanek in življenjski pogoji

Alge se razmnožujejo z vetrom in je zato z njimi treba računati vsepovsod. Predpogoja za njihovo rast sta vlažnost in svetloba. Velika večina alg stalno živi v vodi. Nekatere alge pa (pre)živijo izven vode. Vlago črpajo iz zraka (padavine, vodna para) – “zračne alge” ali aerofiti. Prehranjujejo se večinoma z ogljikom in dušikom, ki ju črpajo iz ogljikovega dioksida (fotosinteza) in dušikovih spojin v zraku.

Ogljik je eden bistvenih elementov za razvoj in rast alg. S pomočjo fotosinteze pridobivajo ogljik iz CO v zraku. Nekatere modre alge uporabljajo dušik iz zraka. S pomočjo svetlobe oz. sonca in ob uporabi vodika iz vode predelujejo in izkoriščajo enostavne anorganske spojine.

Pogoji za razvoj kolonij alg

  • prisotnost alg (npr. v zraku)
  • zadostna vlaga na/v konstrukciji ali okolici
  • primerna podlaga (hranilne snovi, oprijem, …)
  • primerna temperatura
  • ugoden pH

Vzroki

Glavni vzrok za nastanek oziroma razvoj plesni je prekomerna vlažnost materiala. Iz strokovne literature je znan podatek, da že relativna vlažnost med 80 in 85 % zadošča za razvoj plesni. Določene vrsti plesni lahko preživijo v zelo izsušenem stanju in tako čakajo na nastop ugodnih razmer za ponoven razvoj.

Temperatura na površini gradbenih elementov odločilno vpliva na rast in vrsto mikroorganizmov. Že najmanjše temperaturne razlike so lahko odločujoče za njihovo rast. Nastanejo lahko pri vsakršni temperaturi, najbolj pa jim ustreza temperaturno območje med 0 in 40 stopinj celzija.

O pojavni vrsti mikroorganizmov odloča pH vrednost; v visokoalkalnem območju niso obstojni. Najboljši pogoji za rast so v pH vrednosti med 4,5 in 6,4. To pomeni, da jim najbolje ustreza kislo okolje.

Vzroki v gradbeništvu

Čeprav so vse strani fasade določene zgradbe izdelane iz enakega materiala, se lahko zaradi razlik v vlažnosti in temperaturi na posameznih mestih pojavi rast alg in plesni. Posebej ogroženi predeli so severne in vetrovne strani, podzidki, senčne lege itd. Pojav alg na gradbeni konstrukciji je praviloma znak previsoke vlažnosti materiala, njegove površine in hitrosti osušitve.

alge_na_fasadi6

Vpliv bližine dreves in nadstreška
 

Lega zgradbe

Okolje in geografska lega imata vpliv na morebitno rastje. Ugodno deluje tudi bližina voda, jezer, rečnih korit, kompostnikov, kmetijsko obdelovalnih površin, kot tudi neposredna bližina drevja in grmovja ter osenčenost, megla in senčne lege.

Vplivni elementi:

  • orientacija fasade
  • zasenčenost, zavetrje
  • nadstreški in ostali elementi na fasadi
  • škropljenje ob padavinah
  • bližina dreves, vodotokov, …
  • stopnja toplotne zaščite fasade (vrsta in debelina zaključnih slojev)
  • načrtovanje in izvedba detajlov
  • razpoke na fasadi
  • struktura fasade
  • konvekcija vodne pare (okna)
  • pogostost megle – lokalno vreme

Toplotna zaščita

Eden izmed razlogov zakaj se na starejših objektih niso pojavljale alge in plesni na fasadi v takšnih obsegih kot danes je bil ta, da na objekte niso vgrajevali toplotne izolacije. Ko so v mrzlih obdobjih ogrevali notranje prostore, je toplota prehajala skozi steno in ogrevala ter posledično sušila zaključni sloj in tako eliminirala primarni pogoj za nastanek alg in plesni - vlago.

Stanje na sliki spodaj: levo: fasada brez izolacije desno: fasada z izolacijo

Alge in plesni image 3

Toplotna izolacija, ki pomeni ugodnejšo bivalno klimo v notranjih prostorih, v hladnem obdobju preprečuje prehod toplote iz notranjih prostorov do zaključnega sloja. Vlažni zaključni sloji se zato počasneje oz. sploh ne sušijo. 

Ta podaljšan čas sušenja ob omočenju fasade in nižja temperatura zunanje površine v zimskem času pomeni idealne pogoje za nastanek alg in plesni.

Hkrati prihaja na fasadni površini do radiacijskega hlajenja v jasnih nočeh in podhladitve površine pod temperaturo ozračja. Ob tem se ustvarja površinska kondenzacija in omočenje zunanjega sloja fasadnega sistema, kar tudi ustvarja boljše pogoje za nastanek alg in plesni.

alge na fasadi8

levo: južna stran brez toplotne izolacije desno: severna stran z dodano toplotno izolacijo

alge na fasadi9

Nepravilno prezračevanje s priprtim oknom

alge na fasadi 10

Slaba izvedba - zatekanje meteorne vode
 

Vzroki, odvisni od časa gradnje in vzroki konstrukcijske narave

Kot nadaljnji vzrok za nastanek alg in plesni lahko navedemo načrtovanje časa gradnje in konstrukcije. Zaradi vedno krajših časov gradnje in “gradnje pozimi” se zmanjšuje čas mirovanja in posledično možnost izsušitve med posameznimi fazami gradnje. Posledica tega je visoka vsebnost vlage v zidovju. Manjkajoči strešni žlebovi, pomanjkljivi vodni odtoki (npr. kapljajoča voda iz napuščev in okenskih polic), premalo tesna priključna mesta, tvorjenje kondenza na fasadi, ki ga lahko povzročijo tudi nizke temperature na površini zunanjih sten zaradi večje toplotne izolacije, kot tudi drugi vplivni dejavniki. 

Rast alg na zgradbah in gradbenih elementih vedno kaže na to, da je na prizadetih mestih visoka vlažnost materiala ali površin, oz. da to vlažnost ni mogoče dovolj hitro odpraviti. To je lahko samo začasen pojav.  

Alge na toplotno zaščitni fasadi so navadno (verjetno) le estetski problem. Možna težava, ki nastane je, da se na odmrlih plasteh alg lahko razvijejo gobe ali lišaji, ki pa poškodujejo zaključni sloj. 

Preprečevalni ukrepi

alge na fasadi11

Primer poskusa sanacije kontaktne fasade s toplotno izolacijo iz polistirena in zaključnim slojem na mineralni osnovi.

Sanacija: Fasada s prezračevalno toplotno izolacijo in oblogami iz cementnih vlaknenk.

Rezultat po 7 letih: Ponoven pojav alg.

 

Konstrukcija


S konstrukcijskimi ukrepi se prepreči nastanek vlažnosti:
• zadostni strešni in vertikalni žlebovi
• usmerjeni vodni odtoki
• gladke površine gradbenih elementov
• zaščita pred škropljenjem (izgradnja podzidka, prekritje s pločevino, napušči, terase, pravilna izvedba okenskih polic)

 

Okolica zgradbe


Pri posebej izpostavljenih legah je treba biti posebej pozoren pri načrtovanju in konstrukciji oziroma pri izbiri proizvoda.

 

Izbira proizvoda


Premazi fasad v nobenem primeru ne povzročajo in/ali pospešujejo rast alg in plesni. Domača proizvodnja ometov plasira na trg samo proizvode, če govorimo o ometih za zunanjo uporabo, ki v celoti ustrezajo zahtevam fasadnega ometa. Kjer so predpogoji za rast alg in plesni posebej ugodni, je treba uporabiti izbrane materiale, ki med drugim z ustreznim biološko učinkovitejšim zaščitnim slojem upočasnijo pojav alg in plesni.

 

Čas gradnje


Pri izdelavi načrta za potek gradnje je treba upoštevati zadosten čas mirovanja, da se gradbeni elementi lahko posušijo. Notranji ometi in estrihi se načeloma dokončajo pred izdelavo fasade.

 

Vzdrževanje


• odvodnjavanje površinske vode od zgradbe
• čiščenje strešnih žlebov
• takojšnja odprava škode na vodnih odtokih
• kontrola tesnjenja razteznih fug in po potrebi njihova obnova
• preprečevanje vlažnosti (kontrola drenaže)
• čiščenje snega
• po potrebi čiščenje fasade (npr. s curki pare)
• odstranitev nastalega rastlinskega rastja.

 

Učinkovitost zaščitnega sloja in hidrofobiranja s časom popusti, zato je treba zaščito fasade redno obnavljati, npr. z ustreznimi opleski.

 

Da bi se izognili vlažnosti in onesnaženju ter posledični rasti alg in plesni na fasadi, je treba tudi po dokončanju zgradbe izvajati vzdrževalne ukrepe.