
webermin freestyle - debeloslojni praskani omet
Opis izdelka
Mineralni zaključni sloji so se v debeloslojni različici “praskani teranovi” pojavili pred 100 leti. Njihove lastnosti so ob pravilni izvedbi fasadam zagotavljale dolgotrajno lepoto in učinkovito obrambo pred vplivi iz okolja.
Trajnost teh ometov se je izkazala kot neprimerljivo boljša od sodobnih tankoslojnih zaključnih slojev predvsem zaradi dveh lastnosti:
- Mineralni ometi so industrijsko pripravljene suhe mešanice apna, cementa in različnih peskov. Vsebovano apno z visokim Ph v času zorenja (približno 20 let) naravno zavira razvoj alg in plesni na površini.
- Delci klasične praskane teranove neprestano odpadajo s površine. Z odpadanje materiala pa odpada tudi umazanija, ki se z leti nabira na teh površinah. Tako lahko prav v praskani teranova najdemo učinek samočistilnosti, ki je tako iskan in nikoli dosežen v sodobnih tankoslojnih zaključnih slojih.
Slabost debeloslojnih praskanih ometov je relativno zahtevna izvedba, ki zahteva izkušenost fasaderja, sodelovanje z vremenom in poznavanje materiala.
Kljub zahtevni izvedbi, ki rahlo podraži ceno investicije, je to priporočena rešitev s strani našega podjetja, saj ponuja neprimerljivo funkcionalno in estetsko trajnost.
Značilnosti in prednosti
- tovarniška mešanica
- klasična praskana struktura
- debeloslojni mineralni omet na apneno-cementni osnovi
- vodoodbojen
- visoko mehansko odporen
- visoko paroprepusten
- zaradi vsebnosti apna ima povečano naravno odpornost na alge in plesni
- samočistilni učinek
- primeren za fasadni sistem webertherm freestyle
Potrebno je upoštevati
- Mineralni ometi so občutljivi na vremenske pogoje. Čas izvedbe je potrebno prilagoditi vremenskim razmeram.
- Temperatura pri izvedbi: vsaj +5°C do +25°C podlage in zraka. Izogibamo se delu ob neposrednem osončenju in nevarnosti omočenja površin.
- Vetrovne razmere in neposredno osončenje lahko povzročijo razpoke na površini. Prehitra osušitev ometa lahko vodi v visoko krušljivost, kar je poznano kot "zažgana terranova".
- Neenakomerno osončenje površine vodi v neenakomerno sušenje in posledično razlike v odtenku, zato je priporočljivo uporabljati zaščitno mrežo na gradbenem odru. Osenčenje mora biti enakomerno, da se izognemo lisam, npr. gradbenega odra.
- Čas nanosa in praskanja je potrebno prilagoditi vremenskim pogojem. Čas praskanja je odvisen od pogojev sušenja; vlažnosti zraka, temperaturi in vetrovnim razmeram.
- ODTENKI: Na voljo v belem odtenku: W001. Zgodovinski odtenki po predhodni ponudbi in v minimalni količini 1000 kg.
Različice izdelka
Name | Granulacija | Pakiranje | Poraba | Izdelava na enoto pak. |
---|---|---|---|---|
NameK440N | Granulacija3,0 mm | Pakiranje30 kg | Porabaca. 19,00 kg / m² | Izdelava na enoto pak.ca. 1,58 m² |
Navedene porabe služijo kot informacija in so zgolj okvirne vrednosti. Poraba je odvisna od vrste podlage in tehnike nanosa. Natančno porabe materiala lahko ugotovite s poskusnim nanosom.
Dokumentacija
Priprava in izvedba
1) Podlaga
webermin freeslye zaključni sloj je prirejen za izvedbo v weber fasadnih sistemih.
Zaradi večje teže (cca 20 - 30 kg/m2) je obvezno sidranje izolacije v nosilno konstrukcijo.
webermin freestyle nanašamo na posebaj izveden armirni sloj, kjer je druga roka potegnjena z zobato gladilko v vodoravni smeri. Na ta način povečamo nosilnost armirnega sloja.
Pred nanosom webermin freestyle zaključnega ometa mora biti armirni sloj stabilen, trden, čist in suh. Osnovnega premaza ne uporabimo.
2) Izvedba
Priprava ometa:
webermin freestyle praskani omet pripravimo s čisto vodo (9 litrov vode na 40 kg suhe mešanice) v mešalniku. Vedno medsebojno zmešamo vsebino večih vreč ter vsebino večih mešalnikov v primerno veliki posodi. Po enakem postopku medsebojno mešamo blago različnih šarž. Pri izdelavi fasade moramo paziti, da je konsistenca weber.min freestyle praskanega ometa ves čas enaka. To je zelo pomembno za enakomeren videz fasadne površine. Med delom zmes stalno mešamo ter ne uporabljamo dodatkov (na primer proti zmrzovanju).
Nanos ometa:
webermin freestyle praskani omet nanesemo strojno ali z zidarsko žlico, poravnamo z ustrezno letvijo, vtisnemo in zagladimo z nerjavečo gladilko. Nanos ometa naj bo tolikšen, da je po praskanju debelina zaključnega sloja 8 - 10 mm. Stična mesta obdelujemo sveže na sveže.
Na vogalih se pričakuje viden prehod. Zato priporočamo izvedbo predhodno izvedbo špalet, izvedbo špalet s finimi ometi ali uporabo vogalnikov za debeloslojne omete (ki so lahko vidni po zaključku praskanja).
Praskanje:
Čas pričetka praskanja je različen in odvisen od vremenskih razmer. Določimo ga s poskusom - na orodju za praskanje ne sme biti ostankov svežega ometa. Omet praskamo z rahlim pritiskom orodja v enakomernih in istosmernih gibih, pri čemer pazimo, da opraskamo celotno površino. Neopraskana in naknadno praskana mesta so vidna kot svetlejše lise. Po končanem praskanju, dokler je omet še svež, površino 'porežemo' z jeklenim rezilom, da skrijemo sledi orodja za praskanje in ometemo z metlico.
3) Poraba
Približno 19,0 kg/m2.
4) Pogoji uporabe
Mineralni ometi so občutljivi na vremenske pogoje. Čas izvedbe je potrebno prilagoditi vremenskim razmeram.
Temperatura pri izvedbi: vsaj +5°C do +25°C podlage in zraka. Izogibamo se delu ob neposrednem osončenju in nevarnosti omočenja površin.
Vetrovne razmere in neposredno osončenje lahko povzročijo razpoke na površini. Prehitra osušitev ometa lahko vodi v visoko krušljivost, kar je poznano kot "zažgana terranova".
Neenakomerno osončenje površine vodi v neenakomerno sušenje in posledično razlike v odtenku, zato je priporočljivo uporabljati zaščitno mrežo na gradbenem odru. Osenčenje mora biti enakomerno, da se izognemo lisam, npr. gradbenega odra.
Čas nanosa in praskanja je potrebno prilagoditi vremenskim pogojem. Čas praskanja je odvisen od pogojev sušenja; vlažnosti zraka, temperaturi in vetrovnim razmeram.